فهرست کامل نامزدهای اسکار 2009 به همراه عکس

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن:

«آن‌ هاتا‌وی» (راچل ازدواج می‌كند)؛ «آنجلینا جولی» (بچه عوضی)؛ «ملیسا لئو»(رودخانه‌ یخ‌زده)؛ «مریل استریپ» (تردید)؛ «كیت وینسلت» (كتاب‌خوان).

یقینا امسال برای کسب بهترین بازیگر زن اسکار رقابتی دیدنی صورت خواهد گرفت . هر چند بسیاری شانس کیت وینسلت و آنجلینا جولی را بیش از دیگران می دانند

کیت وینسلت 6 بار تاکنون نامزد کسب اسکار شده اما هنوز نتوانسته این عنوان را کسب کند آیا اسکار 2009 پایانی بر آرزوهای او خواهد بود؟؟ The Reader (کتاب خوان) فیلمی است که کیت برای بازی در آن نامزد دریافت اسکار شده است.  گریم او در این فیلم یکی از نقاط قوت فیلم است که به خوبی کیت را از چهره ای زنی زیبا به یک جنایتکار جنگی تبدیل کرده است. او برای این چهره متفاوت هفت ساعت و نیم زیر گریم بوده و این واقعا طاقت فرساست. آیا انتظار کیت به سر می‌رسد و او امسال اسکاری می شود؟

آنجلینا جولی : به خاطر بازی در فیلم بچه عوضی نامزد اسکار شده است  . او در این فیلم نقش مادری را بازی می کند که برای یافتن پسرش می جنگد. پسر او گم شده است و پلیس کودک دیگری را به عنوان فرزند گمشده، به او میدهد. اما او کوتاه نمی آید و به نوعی وارد جنگ با پلیس می شود. او در سال ۲۰۰۰به عنوان بهترین بازیگر مکمل زن در فیلم “Girl, Interrupted” اسکار گرفت. اما جایزه اصلی اسکار را تاکنون به دست نیاورده است آیا امسال پایانی بر آرزوهای او خواهد بود؟؟؟؟

آنا هاتاوی : او بیست و شش سال سن دارد و برای فیلم “Rachel Getting Married” کاندیدای دریافت اسکار شده است. او در این فیلم نقش کیم را بازی می کند که خواهرش در آستانه ازدواج قرار دارد. این نخستین بار است که او نامزد دریافت جایزه ای چون اسکار می شود. پیش از این هم برای همین نقش کاندیدای کسب گوی طلایی بود که این عنوان به او نرسید.

Melissa Leo

ملیسا لئو: او برای بازی در فیلم “رودخانه یخ زده” نامزد دریافت اسکار شده است. بازیگر چهل و هشت ساله ای که نقش Ray Eddy را در این فیلم بازی می کند. Ray زن فقیری است که مهاجران غیر قانونی را در مرز مریکا و کانادا جا‌به‌جا می کند. او نیز نخستین بار است که نامزد جایزه اسکار می شود.

Meryl Streep

مریل استریپ : بازیگر پنجاه و نه ساله و محبوب ما برای بازی در فیلم “شک” نامزد دریافت جایزه است. او این جایزه را مدیون خواهر Aloysius است مدیر تنگ نظر یک مدرسه کاتولیک. اگر به سابقه او در زمینه اسکار نگاهی بیاندازیم متوجه می‌شویم که با یک رکورد‌دار طرف هستیم. او تا به حال ۱۵ بار نامزد دریافت اسکار شده است. اما تنها دو بار موفق به کسب آن شده. یک بار برای فیلم Sophie’s Choice  در سال ۱۹۸۲ و یک بار هم به عنوان بهترین بازیگر مکمل زن در فیلم Kramer vs. Kramer.

************************************************************************************

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، «شون ‌پن» برای فیلم «میلك»، «ریچارد جنكینز» برای فیلم ملاقات‌كننده»، «فرانك مانگلا» برای فیلم «فراست/نیكسون»، «براد پیت» برای «بنیامین بوتون؛ ماجرای عجیب» و «میكی ‌رورك» برای «كشتی‌گیر» نامزدهای جایزه‌ اسكار 2009 هستند.

Sean Penn

Brad Pitt and Angelina Jolie

آنجلینا جولی و براد پیت زوج هنرمندی که هر دو امسال نامزد کسب اسکار بهترین بازیگر زن و مرد هستند. آیا یکی از این دو یا هر دو اسکار را خواهند برد؟؟؟ یا هر دو ناکام خواهند بود؟؟؟؟

************************************************************************************

در بخش نامزدهای بهترین فیلم بلند اسكار، «میلك»، «كتاب‌خوان»، «فراست/نیكسون»،«میلیونر زاغه‌نشین» و «بنیامین بوتون؛ ماجرای عجیب» نامزد شده‌اند.

“سرگذشت عجیب بنجامین باتن”، افسانه ای درباره مردی که عمر معکوس دارد، در زمینه نامزدی برای جایزه اسکار رکورد دار شد. این فیلم توانست نام خود را در ۱۳ رشته ثبت کند. از جمله رشته هایی که این فیلم در آنها نامزد دریافت اسکار شده، بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد برای برد پیت و بهترین کارگردان برای دیوید فینچر است.

“میلیونر زاغه نشین” با نامزدی در ده رشته، پشت سر فیلم فنیچر در حرکت است. فیلم میلیونر زاغه نشین درام تند و تیزی درباره فقر در هند، در زمینه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی (دنی بویل) نامزد دریافت اسکار شده است.

“میلک” داستانی درباره سیاستمدار هنجار شکن که برخی خط قرمزها را برای اولین بار از سر راه خود و مردم بر می دارد

«فراست/نیكسون» : نسخه سینمایی از اجرای یک گفتگوی تلویزیونی. این مصاحبه در سال ۱۹۷۷ انجام شد و نتیجه فیلم را قبل از دیدنش هم میدانند. نیکسون در مقابل فراست و بیش از ۴۵ میلیون بیننده برنامه این گونه اعتراف می کند: “من مردم امریکا رو به عقب بُردم.” …

«كتاب‌خوان» : داستان کتاب خوان در سال ۱۹۹۵ در برلین آغاز می شود. جایی که فرد خوش لباسی به نام Michael Berg در حال آماده کردن صبحانه برای زنی است که شب را در آپارتمان او گذرانده است. هر چند “کتابخوان” ممکن است از نژاد فیلمهای اغراق آمیز هولوکاستی باشد اما بازیگران تحسین بر انگیز و منبع ادبی و خیز برداشتن برای بدست آوردن اسکار و اکران در زمان مناسب، آن را متفاوت از بقیه نشان می‌دهد. کیت وینسلت در نقش Hanna Schmitz یک رل مکمل زن را ایفا می کند. زنی که ماجرایی عاشقانه با Michael Berg دارد. پسری ۱۵ ساله در دهه پنجاه آلمان.

***************************************************

سایر نامزدها:

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش مكمل مرد:

«جاش ‌برولین» (میلك)؛ «رابرت داونی» (تندر استوایی)؛ «فیلیپ سیمور هافمن»(تردید)؛ «هیث لجر»

(شوالیه تاریكی)؛ «مایكل شانون»(جاده‌ انقلابی) .

*نامزدهای بهترین بازیگر نقش مكمل زن:

«آمی آدامز»(تردید)؛ «پنه‌لوپه كروز»(ویكی كریستینا بارسلونا)؛ «وایولا دیویس»(تردید)؛ «تاراجی هنسون»(بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب)؛ «ماریسا تومی»(كشتی‌گیر).

*نامزدهای بهترین كارگردانی :

«دیوید فینچر»(بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب)؛ «ران هاوارد»(فراست/نیكسون)؛ «گاس ون‌ سان»(میلك)؛

«استفان دالدری»(كتاب‌خوان)، «دنی بویل»(میلیونر زاغه‌نشین) .

*نامزدهای بهترین فیلم غیرانگلیسی:

«عقده بادر مینهوف»(آلمان)؛ «كلاس»(فرانسه)؛ «عزیمت»(ژاپن)؛ «انتقام»(اتریش)؛ «والس ‌با بشیر»

(اسراییل).

نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اقتباسی:

«اریك روث» و «روبین سوئیكورد»(بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب)؛ «جان پاتریك شانلی» (تردید)؛ «پیتر مورگان»(فراست/نیكسون)؛ «دیوید هیر»(كتاب‌خوان)؛ «سیمون بئوفی» (میلیونر زاغه‌نشین).

*نامزدهای بهترین فیلم‌نامه اصلی:

«كورتنی هونت»(رودخانه‌ یخ‌زده)؛ «مایك ‌لی»(بی‌غم)؛ «مارتین مك‌ دوناگ»(در بروخس)؛ «داستین لنس بلك»(میلك)؛ «آندرو استانتون» و «جیم ریردون»(وال.ای).

*نامزدهای بهترین انیمیشن بلند: «پاندای كونگ‌فو كار»، «وال‌.ای»؛ «بولت»

*نامزدهای بهترین كارگردان هنری: «بچه عوضی»، «بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «شوالیه تاریكی»، «جاده انقلابی» و «دوچس»

*نامزدهای بهترین فیلم‌برداری :

«بچه‌ عوضی»، «بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «شوالیه تاریكی»، «كتاب‌خوان»، «میلیونر زاغه‌نشین».

*نامزدهای بهترین میكس صدا:

«بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «شوالیه تاریكی»، «میلیونر زاغه‌نشین»، «تحت تعقیب»، «وال‌.ای».

*نامزدهای بهترین ویرایش صدا:

«شوالیه تاریكی»، «مرد آهنی»، «میلیونر زاغه‌نشین»، «وال‌.ای»، «تحت تعقیب».

*نامزدهای بهترین موسیقی متن:

«بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «میلك»، «میلیونر زاغه‌نشین»، «وال‌.ای»، «چالش».

نامزدهای بهترین ترانه:

یك ترانه از فیلم «وال‌.ای» و دو ترانه از «میلیونر زاغه‌نشین».

*نامزدهای بهترین طراحی لباس:

«بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «میلك»، «دوچس»، «استرالیا»، «جاده‌ انقلابی».

*نامزدهای بهترین مستند بلند:

«برخورد در انتهای زمین»، «باغ»، «مردی روی سیم»، «آب‌های دردسرساز»، «خیانت».

*نامزدهای بهترین مستند كوتاه:

«آخرین اینچ»، «خنده‌ی پینكی»، «شاهد»، «هوشیاری نم‌ ان».

*نامزدهای بهترین تدوین:

«بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «شوالیه تاریكی»، «فراست نیكسون»، «میلك»، «میلیونر زاغه‌نشین».

*نامزدهای بهترین چهره‌پردازی :

«بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «شوالیه تاریكی»، «پسر جهنمی2».

*نامزدهای بهترین فیلم انیمیشن كوتاه:

«اوكتا پودی»، «پرس‌تو»، «مسیر روبه بالا»، «داستان عاشقانه».

*نامزدهای بهترین فیلم كوتاه اكشن:

«خوك»، «سرزمین اسباب‌بازی»، «روی خط»، «پسر جدید»

*نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه:

«بنیامین بوتون؛ماجرای عجیب»، «شوالیه تاریكی»، «مرد آهنی».